Egyéb kategória

Milyen esetekben van szükség szájsebészeti kezelésre?

Summary

 A szájsebészetről mindenkinek a foghúzás jut először eszébe, és a rettegés, ami ehhez a rendkívül kényelmetlen művelethez kapcsolódik. Ám a szájsebészet nemcsak annyi csupán, hogy a már menthetetlen fogat a fogorvos érzéstelenítés után kihúzza. Minden olyan beavatkozást lefed, amelyet a […]

 A szájsebészetről mindenkinek a foghúzás jut először eszébe, és a rettegés, ami ehhez a rendkívül kényelmetlen művelethez kapcsolódik. Ám a szájsebészet nemcsak annyi csupán, hogy a már menthetetlen fogat a fogorvos érzéstelenítés után kihúzza. Minden olyan beavatkozást lefed, amelyet a fogak, az íny, a száj és annak elváltozásai követelnek meg.

A szájsebészek tehát nemcsak fogakkal foglalkoznak: képzésük során a szájüreg állapotainak, rendellenességeinek és betegségeinek megelőzését, diagnosztizálását, kezelését is elsajátítják, foglalkoznak a szájnyálkahártyától a fogazatig, az állkapocstól az arcig minden területtel, valamint az összes kapcsolódó szövettel és struktúrával is. 

Például a szájsebész hatáskörébe tartozik az is, ha valakinek egy baleset következtében eltörik az állkapcsa, koponyacsontja vagy arccsontja: a szájsebész rögzíti a csontokat, amíg azok összeforrnak, vagy szükség esetén csavarokkal, műtéttel állítja helyre. Vagy ha a fogorvos által végzett foghúzás után a fog gyökerei az állcsontban maradtak, kiműti a szilánkokat. Ugyancsak az ő területe a csontpótlás, az implantáció, a jó és rosszindulatú daganatos elváltozások ellátása, az állkapocsízületi sebészeti beavatkozások, az ajak és szájpadhasadékok ellátása. Ezek egy részéhez a szájsebész helyi érzéstelenítést használ, de olyan műtét vagy beavatkozás is van a palettáján, amelyet kórházban, teljes altatásban végez. 

Az „egyszerű” foghúzásra akkor van szükség, ha a fog teljesen elhanyagolt, roncsolt, sérült, és nem menthető meg; ha egy gócos fogról van szó, amelynek a gyökércsúcsán lévő gyulladás nem gyógyítható; ha valami miatt pluszba van a fog, rossz helyre nőtt, nyomja a többit, pl. egy bölcsességfog.

A ki nem nőtt bölcsességfogak (impaktált fogak) eltávolítására is van már speciális modern eszköz, nem kell vésni órákig a beteg szájában, létezik sebészi motor, amely pillanatok alatt kiszabadítja a fogakat a csontból.

Gyökércsúcs-rezekcióra akkor van szükség, ha a gyökérkezelés nem hozza el a gyógyulást: ilyenkor amputálják a gyökérvéget, vagyis eltávolítják a gyökér csúcsát és az azt körülvevő gyulladásos szöveteket, de nem a fog irányából, hanem oldalról, a csonton keresztül.

A fogimplantátumok behelyezése is szájsebészi feladat: a titán műgyökereket vagy „csavarokat” műtéti úton helyezik a csontba, a természetes fog pótlására. Esetenként az implantátum beültetése előtt szükséges lehet az arcüregemelés is, amennyiben a felső állcsont csontállománya csekély. Ennek a műtétnek két típusa van: a nyitott és a zárt. A zárt műtétet az implantátum beültetésével egyidőben el lehet végezni, ilyenkor csak pár mm plusz csontra van szükség. A nyitott műtétet azonban oldalról, az állcsont felől végzik, mert nagyobb mennyiségű csontra van szükség. A csontpótló beépülését követően, mintegy fél évre rá lehet csak behelyezni az implantátumot.

Legtöbb esetben ahhoz, hogy a szájsebészeti konzultáció eredményes legyen, szükséges a panorámaröntgen-felvétel vagy a 3 dimenziós CT vizsgálat. Ezek alapján tudja a szájsebész a beavatkozást pontosan megtervezni.

Szájsebészeti beavatkozások után a seb gyógyulási ideje alatt kerüljük a nyers tej- és tojástartalmú ennivalót, sajtot, joghurtot, mert baktériumokat tartalmaznak, és mellőzzük a forró, fűszeres, savas, csípős ételeket, azok irritáló hatása miatt. Lehetőleg ne dohányozzunk, kíméljük magunkat, kerüljük a fizikai megerőltetést, és az orvos utasításának megfelelően szedjünk fájdalomcsillapítót vagy antibiotikumot. Ha varrataink vannak, azt általában műtét után 10 nappal szedik ki.

Szájsebészeti kezelés Sepsiszentgyörgyön is elérhető, a Fusion Dental fogászati klinikán a szájsebészeti szolgáltatások széles körét nyújtjuk: tejfogak, maradó fogak vagy bölcsességfogak kihúzása, alveolitis (fogmedergyulladás) kezelése, arcüregzárás, incisio/circumcisio, bölcsességfog műtéti eltávolítása, gyökércsúcs-amputáció (resectio), tályogmegnyitás, PRF szövetregeneráció, állcsontciszta műtéti eltávolítása, csontkorrekció, fibróma/papillóma műtéti eltávolítása, csontpótlás csontpótló anyag és kollagénmembrán felhasználásával, csontpótlás saját (autológ) csont felhasználásával (Khoury-technika), zárt arcüregemelés (Sinus lift crestal approach), nyitott arcüregemelés (Sinus lift lateral approach). A Fusion Dental Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb fogászati klinikája, amely technikai felszereltségét tekintve kiemelkedő helyet foglal el nemcsak Kovászna megyében, hanem az egész régióban. Időpontkérésért írj az info@fusiondental.ro címre, vagy hívd a +40 770 705 705 telefonszámot. További információkat honlapunkon találsz: fusiondental.ro. Fordulj hozzánk bizalommal!