Egyéb kategória

Húskeverő „kisokos” – avagy milyen típusú húskeverők léteznek

Summary

Ha húskeverőt szeretnénk vásárolni, meglepődve tapasztalhatjuk, hogy mennyi változata van ennek a készüléknek. Kevesen tudják, de az egyes típusok közötti különbségek esetenként olyannyira fontosak lehetnek, hogy meghatározhatják a termék felhasználási területét is. Annak érdekében, hogy ne nyúljunk mellé, s az […]

Fresh Raw Meat Background with vegetables

Ha húskeverőt szeretnénk vásárolni, meglepődve tapasztalhatjuk, hogy mennyi változata van ennek a készüléknek. Kevesen tudják, de az egyes típusok közötti különbségek esetenként olyannyira fontosak lehetnek, hogy meghatározhatják a termék felhasználási területét is. Annak érdekében, hogy ne nyúljunk mellé, s az elvárásainknak megfelelő húskeverőt válasszuk, célszerű közelebbről megismerkedni az egyes terméktípusokkal.

Kézi és gépi húskeverők

 

Alapvetően a húskeverők két csoportra oszthatók fel: kézi és automata eszközökre. Bár a kézi húskeverés többnyire azt jelenti, hogy egy nagy ládába öntik a húst, s azt – szó szerint – kézzel keverik, vannak olyan készülékek, amelyeknél a kar folyamatos forgatásával valósul meg a keverés, szintén fizikai erő árán. Ezzel szemben létezik elektromos húskeverő is, amely automata módon dolgozza össze a húst és a fűszereket.

Bár a kézi húskeverés esetében kevesebb költségre lehet számítani, vannak bizonyos esetek és felhasználási területek, amikor az automata eszköz használata a praktikusabb. Ilyen például, ha nagyobb mennyiségű húst szeretnénk feldolgozni, vagy ha kisüzemi, ipari területeken kívánjuk a gépet használni, hiszen ebben az esetben a kézi keverés idejének töredéke alatt dolgozhatunk fel nagy mennyiségű húst.

Ráadásul az elkészült húsáru minősége is jobb lesz, ha elektromos típust használunk, hiszen az alaposabban és egyenletesebben keveri el a húst a fűszerekkel, az állítható keverési sebességnek köszönhetően pedig megakadályozható, hogy a zsír kicsapódjon a húsból, s pépes állagúvá váljon. Mindemellett a gépi feldolgozás higiénikusabb is, ami különösen fontos szempont a koronavírus járvány idején.

Kialakításbéli különbségek és biztonsági funkciók

A legtöbb különbség a biztonsági funkciók terén figyelhető meg az egyes gépek között. Léteznek nyitott és zárt hústartállyal rendelkező készülékek. A zárt kialakítás azt a célt szolgálja, hogy a használat ezáltal is biztonságosabb legyen, s a felhasználóknak ne legyen lehetőségük keverés közben belenyúlni a gépbe, hiszen az könnyen balesetet okozhat.

Egyes termékeket a gyártók nyitásérzékelővel is ellátnak, amely biztonsági okokból a tető felnyitásának pillanatában leállítja a gépet, majd automatikusan újraindul a készülék, ha a tetőt lecsukják.

Szintén a biztonsági funkciókhoz tartoznak a fékezhető kerekek is, amelyek abban segítenek, hogy a készülék ne tudjon használat közben elmozdulni.

Mivel a húskeverővel élelmiszert dolgozunk fel, különösen fontos odafigyelni a megfelelő higiéniára, amely a húskeverő alapos és rendszeres tisztításával kezdődik. Ha olyan gépet választunk, amelyet szét lehet bontani, akkor sokkal könnyebben és alaposabban meg tudjuk majd tisztítani a különböző elemeket.

Az élelmiszeriparban csak rozsdamentes anyagot lehet használni – erre a szempontra is érdemes odafigyelni.

Kapacitás

A végére hagytuk az egyik legfontosabb különbséget: az egyes gépek közötti kapacitásbéli eltérést. Ha csupán otthon szeretnénk néhány adag virslit, kolbászt vagy hurkát készíteni, akkor egy 5-10 kg tömegű hús feldolgozására alkalmas, kisebb gép is elegendő lehet. Léteznek azonban olyan ipari húskeverők is, amelyek – 10 perces ciklusidőt véve alapul – óránként akár 4-500 kg hús bekeverésével is megbirkóznak.

A bemutatott szempontok segítségével egyszerűen megtalálhatja mindenki az igényeinek leginkább megfelelő eszközt.