Szolgáltatások

Gerincfájdalomra gyógytorna? Így érdemes nekikezdened

Summary

Sok ember számára jelent nagy kihívást a gerincfájdalom, aminek számos oka lehet. Ilyen ok lehet a rossz testtartás, a gerinc degeneratív elváltozása, az izmaink gyengesége, vagy a különféle sérülések, sportsérülések. A fájdalom enyhítésére ma már számos kipróbált és jól bevált […]

Gerincfájdalomra

Sok ember számára jelent nagy kihívást a gerincfájdalom, aminek számos oka lehet. Ilyen ok lehet a rossz testtartás, a gerinc degeneratív elváltozása, az izmaink gyengesége, vagy a különféle sérülések, sportsérülések. A fájdalom enyhítésére ma már számos kipróbált és jól bevált módszer létezik, de az egyik leghatékonyabb mégis a gyógytorna. A torna során célzottan erősítik meg a gerincünket támogató izmokat, így a fájdalom csökkentése mellett a későbbiekben javulhat a testtartásunk is.

Hogyan kezdjünk neki?

Az első és legfontosabb, hogy a megfelelő szakembert válasszuk ki, aki kellő tapasztalattal rendelkezik, ugyanis ő végig fogja követni a teljes gyógyulási folyamatot és csak az ő felügyelet mellett lehet elvégezni a különféle gyakorlatokat. Segít meghatározni az egyéni szükségleteinket és a célunkat, valamint felállít egy terápiás tervet is, amely a gerincfájdalom kezelésére összpontosít. A gyakorlatok során a gerincet támogató izmokat fogja erősíteni és nyújtani. A szakember alapvető iránymutatásait mindig tartsuk be és vegyünk részt az összes előírt kezelésen, hiszen csak így haladhatunk biztonsággal a gyógyulás felé.

Mi történik a gyógytorna előtt

A gyógytorna megkezdése előtt a szakember akár szakorvossal is konzultálhat vagy bekérhet különféle vizsgálatokat is, hogy minél célzottabban tudja felállítani a terápiás tervet. Ha szükséges akkor egyéb kezeléseket is ajánl, amelyek gyorsíthatják a gyógyulási folyamatot. Ilyen lehet a manuálterápia, a köpölyözés vagy a trigger pont terápia is. Az orvosok és a gyógytornászok mindig együtt próbálnak segíteni a betegeknek a gyógyulásban, hiszen így a legegyszerűbb meghatározni a megfelelő terhelési szintet a páciensek számára.

Hogyan zajlik a gyógytorna

A gyógytorna során a terapeuta pontosan bemutatja a gyakorlatokat, amelyeket végre kell majd hajtanunk. Azt is pontosan meghatározza, hogy milyen gyakran és milyen ismétlésszámmal végezzük azokat. A torna során emellett odafigyel arra is, hogy a megfelelő légzéstechnikát is elsajátítsuk. Ha már tisztában vagyunk az alapvető mozdulatokkal és a hibáink is korrigálásra kerültek, akkor a gyakorlatokat mi magunk is könnyedén el tudjuk végezni. A terápiás tervben a rendszeres gyakorlatok rögzítésre kerülnek és a terhelés folyamatos növelését is belekalkulálja a szakember. Egy jól meghatározott ütemterv segít a felerősödésben és a fejlődésben is.  Ezért is ilyen fontos a gyógytorna.

 

Fontos tudni, hogy a kezelés ideje és annak hatékonysága mindig az egyéntől függ. Egyeseknek néhány hetes gyógytorna már hatalmas javulást eredményezhet, de sokaknak akár több hónapba is beletelhet mire bármilyen változást tapasztalhatnak. Olyan esetek is vannak, amikor már pár nap után javulást láthatunk, de ha súlyosabb betegséggel küzdünk, akkor a kezelés ideje biztosan ki fog tolódni. Az elkötelezettség és a türelem kulcsfontosságú annak érdekében, hogy sikeres legyen a gyógytorna. A legfontosabb azonban az, hogy mindig szakképzett gyógytornász segítségét kérjük.