Webáruház

Fluid Art: a kezdő lépések

Summary

Ha már régóta csodálod a fluid art videókat és szeretnéd magad is kipróbálni a festéköntést, akkor ezt a cikket feltétlen olvasd el! Segít megérteni az alapokat és abban, hogy biztonságosan kezdj bele, a lehető legjobb első eredményeket (ami persze a […]

Ha már régóta csodálod a fluid art videókat és szeretnéd magad is kipróbálni a festéköntést, akkor ezt a cikket feltétlen olvasd el! Segít megérteni az alapokat és abban, hogy biztonságosan kezdj bele, a lehető legjobb első eredményeket (ami persze a látványos festményt jelenti) elérve. Fogadd szeretettel ezt az útmutatót az első fluid art alkotásodhoz!

Készülj fel a fluidart öntésre

Először is gondold át, hol és hogyan teremted meg a megfelelő alkotói környezetet. Fontos, hogy elegendő helyed legyen a munkához. Meg kell majd még pár védőfelszerelés is, de ezt később részletesebben is leírjuk a cikkben.

Győződj meg arról, hogy van lehetőséged kézmosásra a közelben. Ha ez nem megoldható, készíts elő egy nagyobb edényt (javasolt a lavór vagy vödör) vízzel és valamilyen törlőkendőt, amelyet nem sajnálsz, ha festékes lesz.

Mivel az MDF lapról a festék le fog csorogni, ajánlott egy dobozban vagy tálcán dolgozni (részletek lentebb), és érdemes olyan helyet választani, amit könnyen meg tudsz tisztítani, ha esetleg festék cseppen a környékre. A felületek védelmére használj védőfóliát vagy akár egy szemeteszsákot is, ha szükséges. Pl. egy Tescoban is kapható 120 – 240 literes szemeteszsák talán már van is itthon és ez szétvágva elég nagy területet képes lefedni.

Ne felejtsd el a saját védelmedet sem. Javasoljuk, hogy olyan ruhában vagy kötényben alkoss, amit nem kár elrontani, mivel könnyen festékes lehet.

Fluid Art alapanyagok – ezekre mindenképpen szükséged lesz

Miután elvégezted az előkészületeket, itt az ideje, hogy összegyűjtsd azokat az alapvető anyagokat, amelyekre a fluid art készítéséhez szükséged lesz.

Ha még csak ismerkedsz a fluid arttal, vagy kezdőként állsz neki, akkor a legjobb választás a már előre elkészített fluid art festékek használata. Ezekkel a festékekkel könnyű és gyors munkát végezhetsz, és gyönyörű képeket hozhatsz létre. Tapasztaltabb művészek is gyakran használják ezeket, mert így gyorsabban túljuthatnak az előkészületeken, és több idejük marad magára az alkotási folyamatra. Így garantáljuk, hogy neked kezdőként is ez a lesz az egyik legjobb, legkényelmesebb választás az induláshoz.

De ha mégis inkább magad kevered a festéket mert ennyire vállalkozó szellemű vagy, akkor kezdd akrilfesték összekeverésével pouring mediummal. Általánosan ajánlott arány egy rész akrilfesték és négy rész pouring medium. Ezzel a módszerrel magad szabályozhatod a festék állagát és szükség esetén vízzel is hígíthatod. Kísérletezz bátran, és a neten kutatva találhatsz még egyedi recepteket/technikákat, hogy miként keverd a festéket különböző technikákhoz.

Aztán szükséged lesz még szilikonolajra is, ami a cellák létrehozásához szükséges. És ne feledjük el azt sem, hogy gondoskodnod kell egy megfelelő alapról, mint például

  • MDF lap,
  • keret,
  • festővászon vagy más, fluidart-technikához alkalmas felület, amire az öntést tervezed.

Plusz kiegészítők

Amikor a fluid art alapanyagait már beszerezted jön a következő kör: szükséged lesz néhány további eszközre is, hogy minden zökkenőmentesen menjen. Ezek nem létfontosságúak a festéköntéshez, de sokat segítenek menet közben és ezekkel lesz az egész művelet bosszankodásmentes. 😊

  • Egy nagyobb méretű, lehetőleg műanyag vagy karton dobozra, mint például egy almás doboz, ami a személyes kedvencem. Egy tálca vagy bármilyen hasonló tárgy is megfelelő, ahová az MDF lapról a túlcsorduló festék lefolyhat.
  • Gondoskodj védőfóliáról, szemeteszsákról, terítőről, lepedőről vagy viaszos vászonról is, amelyekkel megóvhatod a munkaterületedet a festéktől. Lényeg, hogy olyan legyen, amit nem sajnálsz mikor összefestékezed.
  • Kell egy olyan edény is, amelyben rétegezheted a festéket az öntés előtt, mint például egy üveg- vagy műanyag pohár. Az eldobható műanyag poharak tökéletesen megfelelnek a célnak.
  • Szerezd be a szakácsfáklyát (én zsebsárkányként ismerem) vagy hőlégfúvót a légbuborékok eltávolításához.
  • Egy festőkés is jól jöhet a szilikonolaj elkeveréséhez.
  • „Játszós” ruha vagy minimum egy kötény szintén hasznos lehet, hogy ne tedd tönkre a kedvenc ruháidat.
  • Legyen kéznél víz, papírtörlő/rongy vagy egy szivacs a váratlan festékfoltok eltávolításához.
  • Végü, de nem utolsó sorban, ne felejts el gumikesztyűt vagy fóliakesztyűt a kezeid védelmére. Én például utálom a körmöm alól kiszedni a festéket, mikor elfelejtek kesztyű húzni.

Ha rendelkezel ezekkel a kiegészítő eszközökkel, akkor már készen állsz a fluid art alkotásra anélkül, hogy aggódnod kellene a rendetlenség miatt. :)Mi elsőre a párommal belefutottunk abba, hogy összekentünk mindent a kísérletezések során. Ezért is született ez a lista, hogy te kezdőként ebbe már ne fuss bele.

A megfelelő előkészítéssel és a szükséges „védelemmel ellátva” már tényleg csak a kreativitásodra lesz szükség, hogy igazán csodás alkotásokat hozz létre. Ezekkel akár meg is ajándékozhatod a szeretteidet  az ünnepek alkalmával!

Fluid art öntési technikák

Most nézzük meg kicsit az öntési technikákat is. Nagyrészt ezen fog múlni a végeremény, úgyhogy érdemes utánanézni az összesnek és attól függően, hogy milyen végereményre vágsz, megválasztani a helyes technikát.

Mi ezeket alkalmazzuk a legtöbb esetben:

  1. Alap öntési technika
  2. Flip cup módszer
  3. Dirty cup technika
  4. Open cup módszer
  5. Swipe technika
  6. Dutch pour módszer
  7. Chameleon cells módszer

Csak nagyon röviden bemutatjuk mindegyiket, de bővebben (videóval és képekkel) inkább itt nézz utána: Fluid Art – kreativfestek.hu

Technika Leírás
Alap öntési technika Ez a legelterjedtebb módszer, ahol a festéket közvetlenül a vászonra öntjük, létrehozva véletlenszerű mintákat. Előnye, hogy egyszerűen megvalósítható, így tökéletes választás lesz neked is kezdőként.
Flip cup módszer Ebben a technikában a festéket egy pohárba töltjük, majd azt fejjel lefelé a vászonra helyezzük, ahol a festékek lassan kifolynak, különleges mintát alkotva. Előnye a meglepetésszerű és izgalmas alkotás. Soha nem lesz 2x ugyanaz az eredmény!
Dirty cup technika Hasonló a flip cuphoz, de itt a festékeket rétegesen öntjük a pohárba, majd azt a vászonra öntjük. Előnye a bonyolultabb és részletgazdagabb minták létrehozása. Mindenképpen próbáld ki, szeretni fogod! 😊
Open cup módszer Itt egy nyitott poharat teszünk a vászonra és ebbe öntjük a festéket. Előnye, hogy szabályos mintázatokat hozhatunk létre, ami ellentétes a fluid art spontán jellegével.
Swipe technika Ilyenkor a festéket a vászonra öntjük, majd egy festőkéssel (vagy akár papírtörlőt, műanyag fóliát is használhatunk) áthúzzuk, különböző textúrákat és cellaformákat létrehozva. Előnye, hogy izgalmas textúrákat és „mélységet” adhatunk a művünknek.
muDutch pour módszer Ennél a technikánál a festéket a vászonra öntjük, majd hajszárítóval vagy szívószállal szétterítjük. Előnye a dinamikus és látványos mozgások létrehozása. Nagyobb festményt esetében inkább a hajszárító javasolt, egyszerűen praktikusabb és nem fulladsz ki.
Chameleon cells módszer Speciális adalékanyagok, mint a szilikonolaj, segítségével különleges cellaformákat hozhatunk létre. Előnye az összetett és lenyűgöző mintázatok létrehozása.

Ezek a fluid art öntési technikák számtalan lehetőséget kínálnak a kreativitásunk kifejezésére. A választott technika függ a kívánt végeredménytől, valamint a saját kényelmünktől és tapasztalatunktól is. Segítségükkel mindenki képes lenyűgöző és egyedi alkotásokra, akár kezdő, akár haladó szinten!

Te melyiket fogod következőre kipróbálni?

További hasznos tanácsok és ötletek

Amennyiben kerettel vagy vászonnal dolgozol, ügyelj arra, hogy megfelelő alátámasztást biztosíts, mivel a festék súlya miatt a vászon meghajolhat, és így a festék bizonyos pontokon összegyűlhet.

Próbáld ki azt a trükköt, hogy egy kis festéket öntesz az MDF lap sarkaira, ez segít abban, hogy a festék könnyebben terüljön el a sarkokban is.

Amikor a festék kezd szétterülni, figyeld meg a mintázatot, és keresd meg azokat a részeket, amelyek a legjobban tetszenek. Amikor megdöntöd az MDF lapot, ügyelj arra a részre, próbáld meg megtartani a képen és ne engedd lefolyni.

A szakácsfáklyát/zsebsárkányt/hőlégfúvót használhatod közvetlenül a festékpohár felemelése után vagy akár később is, miután már szétterítetted a festéket az egész felületen. Ha a pohár felemelése után használod, akkor nagyobb cellákat kaphatsz.

Van még kérdésed? Örömmel segítünk! Gyere el budapesti boltunkba a Hajdú utcában (cím: 1139 Budapest, Hajdú utca 11.), és tedd fel kérdéseidet akár személyesen is!